Veri Kayıpları Şirketleri İflasa Kadar Götürebilir !

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört markası tarafından 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan Secure Day etkinliğinin sekizinci durağı Antalya oldu.


Veri Kayıpları Şirketleri İflasa Kadar Götürebilir !


Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez şirketleri, fidye saldırılarından kurtulmak için ödeme yapmamaları konusunda uyardı. Veeam Türkiye Sistem Mühendisi Egemen Edrem ise veri kayıplarının ve iş sürekliliğinin sekteye uğramasının şirketleri iflasa kadar götürebileceğini vurguladı.

Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört şirketi Bitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve WatchGuard'ın iş birliğiyle Türkiye genelindeki 10 şehirde düzenlenmesi planlanan Secure Day'ın sekizincisi 1 Kasım Perşembe günü Antalya'da gerçekleşti. The Marmara Antalya'da düzenlenen etkinliğe alanında uzman isimler, siber güvenliğin şirketler için önemine değinerek uyarılarda bulundu. Teknolojideki en yeni trendler ile şirketlerdeki bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı etkinliğe Antalya'daki pek çok kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

"Şirketler IT Altyapısına Yatırım Yapmalı!"

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez yaptığı konuşmada, son yıllarda artan fidye saldırıların ve veri hırsızlığının, şirketlerin hem itibar kaybı hem de para kaybı yaşamasına sebep olduğunu söyledi. "Firma sahipleri ve yöneticileri, bu tarz saldırılara karşı alınacak tek bir ürünün her şeyi çözeceğine inanıyor." diyen Evmez, yetişmiş personel olmadan ve ürünler doğru konumlandırılmadan bu tarz saldırıları engellemenin oldukça zor olduğunu belirtti. Evmez, "Bu noktada hem IT altyapısına yatırım yapılması hem de pozisyona uygun personel konumlandırılması gerekmektedir." dedi.

"Veri, Dijital Hayatın Yaşam Sıvısı"

Etkinlikte konuşan Veeam Türkiye Sistem Mühendisi Egemen Edrem, dijital hayatın yaşam sıvısının yani var olma kaynağının veri olduğunu söyleyerek yapılacak küçük bir hatanın, kurumun itibarını zedeleyeceğine ve şirketi iflasa kadar götürebileceğine dikkat çekti ve verinin rekabette en önemli unsur olduğunun altını çizdi.

10 İlde Gerçekleşecek

Türkiye'nin her yerindeki bilişim profesyonellerini ve kurum yöneticilerini gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber riskler ve çözümleri konusunda bilgilendirmek, merak edilen konulara açıklık getirmek amacıyla sekizinci ayağı Antalya'da gerçekleşen Secure Day etkinliğinin her ay bir il olmak üzere, toplam 10 şehirde gerçekleştirilmesi planlanıyor.