Fındık İhracatçıları Çin Seddi’ni Aştı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), Tarihi İpekyolu ticaretini canlandırmak ve bölge ülkelerindeki ticareti geliştirmek amacıyla Şanghay’da düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na (CIIE) katıldı.


Fındık İhracatçıları Çin Seddi’ni Aştı


Resmi açılışına Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un da katıldığı KFMİ standı, fuar süresince büyük ilgi gördü. 172 ülkeden 3 bin 600 firma ve kuruluş katıldığı ve 400 bin kişinin ziyaret ettiği fuarın açılış konuşmasını Çin Devlet Başkanı Şi Cinping yaptı.

Cinping, 1.3 milyar nüfusa sahip Çin’in bugüne kadar ihracat artışına yönelik sürdürdüğü politikada değişikliğe gidilerek, artık daha fazla ithalat yapılacağı ve bu çerçevede, diğer ülkelerden önümüzdeki 15 yıllık dönemde 30 trilyon dolar mal ithalatı hedeflendiği ve gümrük tarifeleri ile ithalat sırasında oluşan maliyetlerin azaltılması için adımlar atılacağını söyledi.

KFMİB Başkanı İlyas Edip Sevinç fuarla ilgili olarak, “2017 yılında 55 milyon Dolar karşılığı 7 bin 300 ton ihracat ile fındığın Türkiye’den Çin’e gerçekleştirilen gıda ihracatında birinci sırada yer alıyor. Bu durum fındık ve mamulleri sektörü olarak 2000’li yılların başından itibaren Çin’de yürütülen tanıtım faaliyetlerinin bir sonucudur. Gerek kalitesi gerekse lezzeti ile Türk fındığının artık Çin’de yeterli bir bilinirliğine sahip olduğunu fuara katılan firmalarımızca yapılan görüşmelerle yerinde gözlemlendi. Çin’in yeni ithalat stratejisi, ülke pazarına giriş yapan ilk Türk gıda ürünlerinden biri olan fındık için önemli fırsatlar yarattı. Tüm fındık ihracatçılarını bu potansiyeli değerlendirmeye davet ediyoruz.” dedi.

Diğer taraftan, söz konusu fuar ile eşzamanlı olarak KFMİB tarafından düzenlenen Fındık ve Mamulleri Sektörel Ticaret Heyeti hakkında da bilgi veren Sevinç, heyete dahil olan ülkemiz fındık ihracatçılarının, Çin’in önemli kuruyemiş ithalatçıları ve fındığı katkı maddesi olarak kullanan çikolata, şekerleme ve dondurma ürünleri imalatçıları ile ikili görüşmeler gerçekleştirildiğini söyledi.