Anket mi, Dolandırıcılık mı?

Bugün binlerce Kavaklının cep telefonuna gönderilen bir mesaj, anket mi yapılıyor, dolandırıcılık mı yapılıyor sorusunu ikilemini gündeme getirdi.


Anket mi, Dolandırıcılık mı?


Bir anket şirketi adına gönderildiği görüntüsü verilen mesajda cep telefonu abonelerine ‘kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz’ diye soruluyor ve mesajı yanıtlamaları isteniyor. Ancak mesajda anketi hangi şirketin yaptırdığına dair bir ibare bulunmuyor.

Kavaklı GSM abonelerinin binlercesi bugün öğle saatlerinde 8720’den gelen toplu mesajla karşılaştı.  Mesajlar, abonelerin ikamet ettikleri ilçelere göre hazırlanmıştı. Örneğin Atakum’da ikamet edenlere Atakum Belediye Başkanı olarak kimi görmek isterseniz sorusu yöneltilirken Kavak'ta yaşayanlara Kavak Belediye Başkanı olarak kimi görmek isterseniz sorusu yöneltildi.

Mesajlarda, akşam 19.00’da kadar mesajın ücretsiz olarak yanıtlanabileceği, böylece ankete katılım sağlanabileceği ifadesi de yer aldı.

Siyasal araştırmalar yapan şirketlerin, anket çalışmalarında şirket adını açıkça belirtmesi gerekiyor. Kavaklıların telefonuna gelen mesajda ise herhangi bir şirket adı yer almazken Siyasal Araştırmalar ibaresi yer aldı.

Aynı numaradan geçtiğimiz mayıs ayında da Sivas, Kahramanmaraş, Erzurum, Düzce gibi illerde yaşayan vatandaşlara milletvekili seçimleriyle ilgili anket sorusu gönderildiği, adı geçen bu illerde basında 8720’den gelen mesajların dolandırıcılık için gönderildiğine dair haberler çıktığı öğrenildi. Türkiye’de belli başlı siyasal araştırma ve kamuoyu araştırma şirketleri bulunuyor ve bu şirketlerin hiçbiri söz konusu mesajı sahiplenmedi. Bilişim uzmanları, vatandaşlara, “Telefonunuza gelen bu tür mesajlara yanıt vermeyin” uyarısında bulundu.